Kurz osadzający się wewnątrz obudowy laptopa czy komputera stacjonarnego może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu chłodzenia.
Przynajmniej raz w roku należy zlecić wymianę pasty termoprzewodzącej w swoim laptopie.
Pasty z czasem tracą swoje właściwości, wyparowuje czynnik spajający i pod wpływem wysokiej temperatury z pasty robi się skorupa, która skutecznie uniemożliwia jej odprowadzanie ciepła do radiatora.
W wyniku tego może dojść do przegrzania chipsetu (graficznego, mostka północnego czy południowego) i w konsekwencji doprowadzić do trwałej usterki płyty głównej i co za tym idzie kosztownej naprawy.
W celu utrzymania pełnej sprawności laptopa wykonujemy konserwację toru chłodzenia polegającą na oczyszczeniu wentylatorów, radiatorów oraz wymianę pasty na procesorze i GPU, a także smarowanie łożysk tocznych wentylatorów.
Pierwszym sygnałem oznaczającym konieczność wyczyszczenia układu chłodzenia jest zwiększona temperatura pracy oraz wyczuwalnie nagrzana obudowa laptopa.
By zapewnić chłodzenie wentylator zaczyna pracować z pełną „mocą” (na pełnych obrotach) i włącza się bardzo często, bądź pracuje „non-stop”.
Typowe symptomy, które mogą sygnalizować problemy z układem chłodzenia to:
- nadmierne nagrzewanie się obudowy. - zawieszanie się laptopa lub chwilowe “zamrażanie” - niespodziewane restarty i wyłączanie się komputera (w tym tzw. Blue-Screen) - bardziej intensywna praca układu chłodzenia (głośna praca wentylatora) - przekłamania w wyświetlanym obrazie (artefakty) – przegrzewanie GPU - nadmierne nagrzewanie się obudowy. wolniejsze działanie komputera – odczuwalny spadek wydajności
W większości przypadków nawet praca wentylatora na pełnych obrotach może nie zapewnić odpowiedniego przepływu powietrza do schłodzenia laptopa co może powodować wyłączanie się podczas pracy, zawieszanie systemu (zamrażanie).