MISMAR - SERWIS KOMPUTEROWY

KONSERWACJA TORU CHŁODZENIA

KONSERWACJA TORU CHŁODZENIA

Kurz osadzający się wewnątrz obudowy laptopa czy komputera stacjonarnego może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu chłodzenia.

Przynajmniej raz w roku należy zlecić wymianę pasty termoprzewodzącej w swoim laptopie.

Pasty z czasem tracą swoje właściwości, wyparowuje czynnik spajający i pod wpływem wysokiej temperatury z pasty robi się skorupa, która skutecznie uniemożliwia jej odprowadzanie ciepła do radiatora.

W wyniku tego może dojść do przegrzania chipsetu (graficznego, mostka północnego czy południowego) i w konsekwencji doprowadzić do trwałej usterki płyty głównej i co za tym idzie kosztownej naprawy.

W celu utrzymania pełnej sprawności laptopa wykonujemy konserwację toru chłodzenia polegającą na oczyszczeniu wentylatorów, radiatorów oraz wymianę pasty na procesorze i GPU, a także smarowanie łożysk tocznych wentylatorów.

Pierwszym sygnałem oznaczającym konieczność wyczyszczenia układu chłodzenia jest zwiększona temperatura pracy oraz wyczuwalnie nagrzana obudowa laptopa.

By zapewnić chłodzenie wentylator zaczyna pracować z pełną „mocą” (na pełnych obrotach) i włącza się bardzo często, bądź pracuje „non-stop”.

Typowe symptomy, które mogą sygnalizować
problemy z układem chłodzenia to:

- nadmierne nagrzewanie się obudowy.
- zawieszanie się laptopa lub chwilowe “zamrażanie”
- niespodziewane restarty i wyłączanie się komputera (w tym tzw. Blue-Screen)
- bardziej intensywna praca układu chłodzenia (głośna praca wentylatora)
- przekłamania w wyświetlanym obrazie (artefakty) – przegrzewanie GPU
- nadmierne nagrzewanie się obudowy. wolniejsze działanie komputera – odczuwalny spadek wydajności

W większości przypadków nawet praca wentylatora na pełnych obrotach może nie zapewnić odpowiedniego przepływu powietrza do schłodzenia laptopa co może powodować wyłączanie się podczas pracy, zawieszanie systemu (zamrażanie).

ul. Piłsudskiego 49,
05-120, Legionowo
www [at] mismar [dot] pl
tel. 22 185 50 35

 tel. 690 564 601

2020 MISMAR.PL
Wszelkie prawa zastrzeżone.

0